👤

Un elev vrea sa-si cumpere un pix. El observa ca daca ar mai avea 0,40 lei si-ar putea cumpara trei pixuri,iar daca ar avea de doua ori mai multi bani decat are ar putea cumpara 5 pixuri.
- Câţi lei are elevul?
- Cât costa un pix?


Răspuns :

x+0.4=3a
3x=5a
a=3x supra 5 rezulta ca x=0.5 lei si pixul costa a=0.3 lei