Răspuns :
Mi-am amintit ca am mai rezolvat-o.
Raportul e de 1:5, si nu 1:2.
Eu voi transforma volumul in moli, caci proportiile vor fi aceleasi, deoarece V=n*22,4.
n=V/22,4=2240/22,4=100moli CH4.
doar 75% se transforma=> 75moli si 25 netransformati. Mai stim si ca CH4:H2=1:5.
in arcul electric se mai formeaza si negrul de fum, ca reactie secundara.
2moli. 1mol. 3moli
2CH4 -> C2H2 + 3H2
. 2a. 2a. 3a
. 1mol. 2moli
CH4 -> C + 2H2
b. 2b
1mol. 1mol
CH4 -> CH4
25. 25
2a+b=75 |*(-2)
3a+2b=5*25=125
-a + / =-150+125=-25moli => a=25moli
b=25moli.
V= n acetilena*22,4=25 moli*22,4=560L
Am luat 2a la metan, ca atunci cand ajungeam la acetilena, sa nu mai impart cu a, pentru ca astfel avem direct a.
Raportul e de 1:5, si nu 1:2.
Eu voi transforma volumul in moli, caci proportiile vor fi aceleasi, deoarece V=n*22,4.
n=V/22,4=2240/22,4=100moli CH4.
doar 75% se transforma=> 75moli si 25 netransformati. Mai stim si ca CH4:H2=1:5.
in arcul electric se mai formeaza si negrul de fum, ca reactie secundara.
2moli. 1mol. 3moli
2CH4 -> C2H2 + 3H2
. 2a. 2a. 3a
. 1mol. 2moli
CH4 -> C + 2H2
b. 2b
1mol. 1mol
CH4 -> CH4
25. 25
2a+b=75 |*(-2)
3a+2b=5*25=125
-a + / =-150+125=-25moli => a=25moli
b=25moli.
V= n acetilena*22,4=25 moli*22,4=560L
Am luat 2a la metan, ca atunci cand ajungeam la acetilena, sa nu mai impart cu a, pentru ca astfel avem direct a.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!