👤

O echipa de muncitori au sapat un sant astfel in prima zi au sapat 895 m iar in fiecare dintre urmatoarele doua zile au saplat cat dublul distantei din ziua anterioara Ce lungime are santul sapat in cele trei zile?

Răspuns :

895 +895*2 +895*2 =calculeaza cat face si transformi in metri
Prima zi=895
A doua zi=895x2=1.790
A treia zi=1790x2=3.580
In total=895+1.790+3.580=6.265