👤

Un obiect costa 500 lei. Dupa o ieftinire de 10% si apoi dupa o scumpire de 10% , cat va costa obiectul?

Răspuns :

Dupa ieftinire, pretul va fi: [tex]500- \frac{10}{100}*500=500-50=450(lei) [/tex]
Dupa scumpire pretul va fi: [tex]450+ \frac{10}{100}*450=450+45=495(lei). [/tex]

Pretul final va fi: 495 lei.
500*10/100=50 500-50=450 450+450*10/100=495