Răspuns :
1.n=m/M
2.MSO3=80g/mol
Din 1. si 2. rezulta ca n=2 moli
Daca la 1 mol -------6,023^10 la puterea 23 molecule
2moli........x
x=12,046^10 la puterea 23 molecule
Daca la 1mol------------4^6,023^10 la puterea 23 atomi ( 4 pentru ca sunt patru atomi ,unul de S si 3 de oxigen )
2moli-----------y
y=48,184^10 la puterea 23 atomi
protonii= Z din sistemul periodic pentru fiecare element= 16+8^3=40 protoni
neutronii; A=Z+N
pt S=32=16+N ,N=16 neutroni are sulful
pt O3=3^16=16+N,N=32 neutroni are oxigenul
total =16+32=48 neutroni are SO3
2.MSO3=80g/mol
Din 1. si 2. rezulta ca n=2 moli
Daca la 1 mol -------6,023^10 la puterea 23 molecule
2moli........x
x=12,046^10 la puterea 23 molecule
Daca la 1mol------------4^6,023^10 la puterea 23 atomi ( 4 pentru ca sunt patru atomi ,unul de S si 3 de oxigen )
2moli-----------y
y=48,184^10 la puterea 23 atomi
protonii= Z din sistemul periodic pentru fiecare element= 16+8^3=40 protoni
neutronii; A=Z+N
pt S=32=16+N ,N=16 neutroni are sulful
pt O3=3^16=16+N,N=32 neutroni are oxigenul
total =16+32=48 neutroni are SO3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!