Răspuns :
Se da:
v = 72km/h = 72000m/3600s = 20m/s
Ec = 300kJ = 300000J
m - ?
Rez:
Ec = m * v² / 2 ⇒ m = 2 * Ec / v² = 2 * 300000J / (20m/s)² = 1500kg / 1000kg = = 1,5t.
R/S: m =1,5t.
v = 72km/h = 72000m/3600s = 20m/s
Ec = 300kJ = 300000J
m - ?
Rez:
Ec = m * v² / 2 ⇒ m = 2 * Ec / v² = 2 * 300000J / (20m/s)² = 1500kg / 1000kg = = 1,5t.
R/S: m =1,5t.
Se dă:
Ec=300 kJ=300000 J
v=72 km/h=20 m/s
m - ?
Ec=(m·v²)/2
v²=20 m/s·20 m/s
v²=400
m=2·Ec/v²
m=2·300000 J/400
m=600000 J/400
m=1500 kg
Răspuns: Masa vehiculului este de 1500 kg=1,5 t.
Ec=300 kJ=300000 J
v=72 km/h=20 m/s
m - ?
Ec=(m·v²)/2
v²=20 m/s·20 m/s
v²=400
m=2·Ec/v²
m=2·300000 J/400
m=600000 J/400
m=1500 kg
Răspuns: Masa vehiculului este de 1500 kg=1,5 t.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!