👤

Salut !! Vreau sa aflu si eu cum se rez urmatoarea problema ??
Un corp de masa m=2kg cade liber de la inaltimea h=19,6m. Aflati energia cinetica Ec a corpului cand el atinge solul .
Stiu ca Ec=masa ori viteza la patrat totul supra 2.


Răspuns :

Aplicam legea conservarii energiei
Ec=Ep=mgh=2*9.8*19,6J
Calculeaza!
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari