👤

Solutia apoasa de hidrogenocarbonat de sodiu cu partea de masa de NaHCO3 este egala cu 2% este folosita la spalarea pielii si a cailor respiratorii superioare in cazul contactului cu acizii sau cu alte substante otravitoare si excitante.Aceasta solutie nu trebuie sa lipseasca din orice laborator de chimie.Satbileste masa solutiei care poate fi preparata din 100 g de hidrogenocarbonat de sodiu. Calculeaza masa si volumul apei necesare pentru pregatirea acestei solutii.

Răspuns :

Stim ca hidrogenocarbonatul reprezinta 2% din solutie. Atunci 2% din ms=100. => 2/100=100/ms=> ms=100*100/2=5000g solutie.
ms=md+mapa=> mapa=ms-md=5000-100=4900g.
ro apa=1g/ml => ro=m/V=>V=m/ro=4900/1=4900ml=4,9L apa