Răspuns :
a)NaOH+H2SO4=Na2SO4+H2O
b)md NaOH =c*ms\100
=40*400\100
=160 g
M(masa moleculara)NaOH= 1*23+1*16+1*1=40 g\mol
M H2SO4 =2*1+1*32+4*16=98 g\mol
160 g NaOH ...................40 g
x g H2SO4 ..................98 g
x=98*160\40
x=392 g H2SO4
b)md NaOH =c*ms\100
=40*400\100
=160 g
M(masa moleculara)NaOH= 1*23+1*16+1*1=40 g\mol
M H2SO4 =2*1+1*32+4*16=98 g\mol
160 g NaOH ...................40 g
x g H2SO4 ..................98 g
x=98*160\40
x=392 g H2SO4
a) H2SO4 + 2 NaOH ---> Na2SO4 + 2 H2O
b)c%=md/ms * 100=>md=ms*c%/100=400*40/100=>md NaOH = 160 g
Pe baza ecuatiei scoti urmatoarele date:
98 g H2SO4.........2*40 g NaOH
x g H2SO4..........160 g NaOH
x = 196 g H2SO4 - este masa necesara reactiei
Mase molare necesare pentru rezolvarea problemei
H2SO4 = 2 * A hidrogen + A sulf + 4 * A oxigen = 2*1+32+4*16=98g/mol
NaOH = A sodiu + A oxigen + A = 23+16+1 = 40 g/mol
Sper sa intelegi rezolvarea si sa pui intrebari daca ai.
b)c%=md/ms * 100=>md=ms*c%/100=400*40/100=>md NaOH = 160 g
Pe baza ecuatiei scoti urmatoarele date:
98 g H2SO4.........2*40 g NaOH
x g H2SO4..........160 g NaOH
x = 196 g H2SO4 - este masa necesara reactiei
Mase molare necesare pentru rezolvarea problemei
H2SO4 = 2 * A hidrogen + A sulf + 4 * A oxigen = 2*1+32+4*16=98g/mol
NaOH = A sodiu + A oxigen + A = 23+16+1 = 40 g/mol
Sper sa intelegi rezolvarea si sa pui intrebari daca ai.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!