Răspuns :
L=3 m
l=2 m
h=0,5 m
ρ=1500 kg/m³
m=?
m=ρ·V
V=L·l·h
V=3 m·2 m·0,5 m
V=3 m³
m=1500 kg/m³·3 m³
m=4500 kg.
l=2 m
h=0,5 m
ρ=1500 kg/m³
m=?
m=ρ·V
V=L·l·h
V=3 m·2 m·0,5 m
V=3 m³
m=1500 kg/m³·3 m³
m=4500 kg.
Se dă:
a=3 m
b=2 m
c=0,5 m
ρ=1500 kg/m³
m - ?
ρ=m/V
m=ρ·V
V=a·b·c
V=3 m·2 m·0,5 m
V=6·0,5 m
V=3 m³
m=1500 kg/m³·3 m³
m=4500 kg
Răspuns: Pentru a umple groapa, este nevoie de 4500 kg de nisip.
a=3 m
b=2 m
c=0,5 m
ρ=1500 kg/m³
m - ?
ρ=m/V
m=ρ·V
V=a·b·c
V=3 m·2 m·0,5 m
V=6·0,5 m
V=3 m³
m=1500 kg/m³·3 m³
m=4500 kg
Răspuns: Pentru a umple groapa, este nevoie de 4500 kg de nisip.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!