👤

un automobil al carui motor are o putere de 100 de cai putere se deplaseaza cu viteza de 72 km pe ora. care este forta de tractiune dezvoltata de motorul automobilului ?

Răspuns :

P=100 CP=73600 W
v=72 km/h=20 m/s
F=?
F=P/v
F=73600 W/20 m/s
F=3680 N.