👤

Ce greutate are o cantitate de un litru de apa?dar o cantitate de un litru de mercur.

Răspuns :

Se dă:
V₁=V₂=1 l=1 dm³=0,001 m³
ρ₁=1000 kg/m³
ρ₂=13600 kg/m³
g=10 N/kg                         
G₁ - ?
G₂ - ?
G₁=m₁·g
m₁=ρ₁·V
m₁=1000 kg/m³·0,001 m³
m₁=1 kg
G₁=1 kg·10 N/kg
G₁=10 N
G₂=m₂·g
m₂=ρ₂·V
m₂=13600 kg/m³·0,001 m³
m₂=13,6 kg
G₂=13,6 kg·10 N/kg
G₂=136 N
Răspuns:Un litru de apă are greutatea de 10 N, iar un litru de mercur - 136 N.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari