👤

Din reactia ferului cu o solutie de acid clorhidric de concentratie 36,5% se degaja 0,25 moli hidrogen. Calculeaza:
a) masa de fer utilizata
b)masa de apa din solutia de acid folosita
Va roog frumoos ajutati-ma.


Răspuns :

e fe cu valenta 2 sau 3 ?
x=?....y=?...................0,25moli
Fe + 2HCl -> FeCl2 + H2
56g....2*36,5g...........1mol
x=56*0,25=14g Fe
y=0,25*73=18,25g HCl (md)
c=md*100/ms => ms=md*100/c=18,25*100/36,5=50g solutie
ms=md+mapa => mapa=ms-md=50-18,25=31,75g apa
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari