👤

de cablul unei macarale este suspendata o placa cu beton ([tex] P_{beton} [/tex] = 2,3 g/cm³) cu lungimea de 2m , latimea de 1m si grosimea de 25 cm . Calculati masa si greutatea placii de beton si constanta elastica a cablului , stiind ca se alungeste cu 11,5 cm datorita placii de beton.

Răspuns :

L=2m ;l=1m; h=25cm
⇒V=L·l·h
⇒V=2m·1m·25cm
⇒V=2m²·0,25m
⇒V=0,5m³;
⇒V=0,5m³;p=2,3g/cm³
⇒m=V·p
⇒m=0,5m³·2,3g/cm³
⇒m=500000cm³·2,3g/cm³⇒vom reduce cm³[centimetru cub] cu cm³[centimetru cub] si ne va ramane unitatea de masura pentru m[masa] adica g[gramul];
⇒m=500000·2/3g⇒m=1150000g=1150kg;
⇒m=1150kg;g=10N/kg;
⇒G=m·g
⇒G=1150kg·10N/kg⇒vom reduce kg[kilogram] cu kg[kilogram] si ne va ramane unitatea de masura in SI pentru G[greutate] adica N[newton];
⇒G=1150·10N⇒G=11500N;
⇒G=F⇒F=11500N;
⇒F=Δl·k
⇒11500N=11,5cm·k
⇒k=11500N/11,5cm
⇒k=1000N/cm;
ρ=2,3 g/cm³=2300 kg/m³
a=2 m
b=1 m
c=25 cm=0,25 m
Δl=11,5 cm=0,115 m
g=10 N/kg
m=?
G=?
k=?
m=ρ·V
V=a·b·c
V=2 m·1 m·0,25 m
V=0,5 m³
m=2300 kg/m³·0,5 m³
m=1150 kg
G=m·g
G=1150 kg·10 N/kg
G=11500 N
k=F/Δl
F=G
F=11500 N
k=11500 N/0,115 m
k=10000 N/m.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari