👤

In 450 ml acid azotic 80%(densitate=1,46 g/cm3)se introduc 2,343 kg apa.Care este concentratia?Va rog dati-mi si rezolvarea nu numai raspunsul!!!

Răspuns :

Deoarece ti se dau in problema si volumul si densitatea acidului azotic afli ms=q*V
ms=1,46*450=657g
La apa doar transformi kg in g. 2,343 kg=2343g=msH2O
msfinal=ms+mH2O= 657 + 2343= 3000g
Concentratia procentuala, formula: Cp= md/ms*100=> md=Cp*ms/100
md=80*657/100 = 52560/100= 525,6g
Chiar daca se mai adauga apa, md nu se modifica.
Cpfinal=525,6/3000*100= 17,52%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari