Răspuns :
daca ai scris co3 atunci mco3=ac+3ao=12+3*16=12+48=60 DACA AI SCRIS CACO3 atunci Mcaco3=aca+ac+3ao=40+12+3*16=100
masa molara CaCO3 = A Ca + A C + 3*A O=40+12+3*16=100g/mol
1 mol CaCO3 = 100 g CaCO3
x moli CaCO3 = 23 g CaCO3 x = 0,23 moli CaCO3
Daca cumva iti trebuie nr de moli de Ca atunci faci asa
1 mol CaCO3..............40 g Ca
0,23 moli CaCO3..........y g Ca y = 9,2 g Ca
nr moli Ca = masa Ca/masa molara Ca = 9,2/40 => nr moli Ca = 0,23 moli Ca
1 mol CaCO3 = 100 g CaCO3
x moli CaCO3 = 23 g CaCO3 x = 0,23 moli CaCO3
Daca cumva iti trebuie nr de moli de Ca atunci faci asa
1 mol CaCO3..............40 g Ca
0,23 moli CaCO3..........y g Ca y = 9,2 g Ca
nr moli Ca = masa Ca/masa molara Ca = 9,2/40 => nr moli Ca = 0,23 moli Ca
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!