3 g carbon reactioneaza cu 10 g oxigen. Scrie ecuatia reactiei. Care reactant este in exces si in ce cantitate ? Calculeaza in grame si in moli cantitatea produsului de reactie.
C + O2 ---> CO2 12 g C.........32 g O2 3 g C............x g O2 x = 8 g O2 10>3=>oxigenul este in exces cu 7 g 12 g C........44 g CO2 3 g C...............x g CO2 x = 11 g CO2 nr moli = masa CO2/masa molara CO2 = 11/44=>nr moli = 0,25 moli CO2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!