👤

8 kg de prune costa 48 lei.
Cit costa 10 kg de prune?
Schema si Rezolvare cu plan va rog!!!
Un baet de clasa 2-a are nevoie sa rez. aceasta problema((:""|{P))P"{P


Răspuns :

Pai daca 8 kg de prune costa 48 lei atunci 10 kg costa 60 lei
Se rezolva cu regula de trei simpla 8kg prune.........48 de lei 10 kg...........x lei x=10*48: 8 x=60 lei Înmulțești in diagonala când crește prețul si când scade pe orizontala