👤

Mergand cu viteza constanta un autoturism parcurge in 2,8(3) ore o distanta de 170 km . Ce distanta va parcurge in 7,(3) ore?

Răspuns :

2,8(3)=(283-28)/90=255/90=17/6
7,(3)=(73-7)/9=66/9=22/3

17/6 ore ..........170 km
22/3 ore...........x km
22/3 *170 /17/6=44*170/17=44*10=440 km
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari