Răspuns :
1.La o gradinita sunt 30 de copii.La micul dejun,fiecare copil bea 200 ml de lapte.Cati litri de lapte se consuma intr-o zi la micul dejun?
200 ml x 30 = 6000 ml=6 l
2.Pentru a se prepara 1l de sirop, se pun 30 cl de sirop concentrat si restul apa.Ce cantitate de sirop concentrat si ce cantitate de apa se va folosi pentru a prepara 5l de sirop?
30cl x 5 =150 cl =1,5 l sirop
5-1,5 =3,5 apa
3.Intr-o sticluta erau 20 cl de sirop.Un copil ia de 3 ori pe zi cate 5ml de sirop.Ce cantitate de sirop ramane in sticluta dupa o saptamana
20 cl = 200 ml
3x7x5 ml=105 ml
200-105=95 ml
200 ml x 30 = 6000 ml=6 l
2.Pentru a se prepara 1l de sirop, se pun 30 cl de sirop concentrat si restul apa.Ce cantitate de sirop concentrat si ce cantitate de apa se va folosi pentru a prepara 5l de sirop?
30cl x 5 =150 cl =1,5 l sirop
5-1,5 =3,5 apa
3.Intr-o sticluta erau 20 cl de sirop.Un copil ia de 3 ori pe zi cate 5ml de sirop.Ce cantitate de sirop ramane in sticluta dupa o saptamana
20 cl = 200 ml
3x7x5 ml=105 ml
200-105=95 ml
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!