👤

o soultie de NAOH are 60% H2O si se poate neutraliza cu 300 g HNO3 de c=21%. se cer
a) concentratia procentuala a solutiei de NAOH
b) masa de solutie de NAOH
c) masa apei existenta in urma reactiei.


Răspuns :

c%=md/ms*100=>md HNO3=300*21/100=63 g HNO3
NaOH + HNO3 ---> NaNO3 + H2O
40 g NaOH.......63 g HNO3
x g NaOH..........63 g HNO3       x = 40 g NaOH = md NaOH
%apa=60%=>100 g solutie.........60 g apa =>m apa = 60 g
ms = m apa + md = 40+60=100 g
c%=md/ms*100=40/100*100=40 %
Reactia este mol la mol=> din 40 g NaOH sau 63 g HNO3 se obtin 18 g apa (folosesti masele molare)

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari