1.calculati cantitatea de oxid de magneziu (Mg1Ox1 (cu x sau fara nu stiu)) ce contine 56 g Mg
2.Cate g de clor se gasesc in 222g clorura de calciu (CaCl2) ..?
1. Calculezi masa moleculara a MgO: M=24+16=40g/mol In 40g MgO avem..... 24g Mg In x g MgO avem.......56 g Mg. x=56*40/24=93.33g MgO 2. M=40+2*35.5=111g/mol 111g CaCl2...........71g Cl 222g CaCl2..........x g Cl x=142g Cl
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!