👤

A)3 kg de faina de griu costa 26lei,iar2 kg de fainade porumb-17lei
b)1,5 l de suc de rosii costa 11,4 lei,iar 2 lde suc de mere-14,6lei
c)0,8 m² de faianta costa 65 lei,iar 1,2 m² de parchet-98lei
d)5 m de teava de fier costa 140 lei,iar 3 mde teava zincata-100lei
comparati preturile
dau coroana


Răspuns :

a) 26:3=8,(6) lei aprox =8,7 lei kg faina de grau
    17:2=8,5 lei kg faina de porumb
8,7 lei> 8,5lei

b) 11,4:1,5=7,6lei/litru suc de rosii
    14,6:2=7,3 lei/l suc de mere
7,6 lei > 7,3 lei

c) 65:0,8=81,25 lei m patrat faianta
    98:1,2=81,(6) aprox egal cu 81,7 lei/m patrat parchet
81,25lei<81,7 lei

d) 140:5=28 lei/m teava de fier
    100:3=33,(3) aprox. egal cu 33,3 lei/m de teava zincata
28 lei< 33,3 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari