La o scoala sint 1000 elevia dintre care un sfert sint baieti.Dupa-amiaza invata 300 elevi,dintre care 60% baieti.Ce procent din toti baietii merg la scoala dupa-amiaza.
- un sfert din 1000=25:100*1000=250 baieti in scoala - 60% din 300 = 60:100*300=180 baieti dupa-amiaza - procentul din totalu baietilor: p=180:250*100=72% deci 72% din toti baietii merg dupa-amiaza la scoala
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!