👤

2g de hidrogen reactioneaza cu clorul calculeaza numarul de moleccule de produs de reactie ce rezulta . cum fac asta

Răspuns :

2               x
H₂ + Cl₂= 2HCl
2              2*36,5
x=73g HCl :36.5 = 2 molecule
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari