pentru prepararea saramurii se pun cate 40 g de sare la fiecare litru de apa
daca densitatea apei este 1000kg/m cub aflati masa unui litru de apa
cata saramura se obtine cu un kg de sare ?
q = m/V m apa = 1000kg/m³ ·1/1000 m³ = 1kg md = 40g ms = m apa + m sare = 1000g + 40g = 1040g c = md / ms ·100 = 40·100 /1040 = 50 /13 % ptr. md = 1kg si c = 50/13 % ⇒ ms = md·100/ c = 1·100 /(50/13) = 100·13/50 ⇒ ⇒ m saramura = 26Kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!