👤

La un centru de produse lactate s-au vandut in prima zi 84l lapte,iar a doua zi 92l incasandu-se cu 40 lei mai mult decat in prima zi.Un litru de lapte costa?

Răspuns :

92-84=8 l => 8 l =40 lei => 1 l =5 lei
92-84 =8 l. 40:8=5 lei/l lapte 84×5=420 lei 92×5=460 lei 460-420=40 lei incasati mai mult a dooua zii
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari