👤

Calculaţi masa moleculara si molara a substantei:
Al2(S3)


Răspuns :

Mr(Al₂S₃) = Mr(2*Al) + Mr(3*S) = 2 * 27 + 3 * 32 = 150;
M(Al₂S₃) = M(2*Al) + M(3*S) = 2 * 27g/mol + 3 * 32g/mol = 150g/mol.