👤

Cat țiței se scoate dintr-o sonda în 24h dacă pompa are un motor de 15 kw, iar randamentul ei este de 80%? Țițeiul se pompează de la adâncimea de 400m și consideram g= 10 N:kg

Răspuns :

Se da:
t = 24h = 86400s
P = 15kW =15000W
η = 80% 
h = 400m
g = 10N/kg
ρ(petrol) = 800kg/m³
V(petrol) - ?
                                                            Rez:

1) Lu = mgh;  2) Lt = P * t; 3) Introducem relatiile 1 si 2 in relatia 3 si obtinem:
η = Lu / Lt * 100% = m*g*h / P*t * 100% ⇒ m(petrol) = η * P * t / g * h * 100% =
= 80% * 15000W * 86400s / 10N/kg * 400m * 100% = 259200kg;
2) V(titei sau petrol) = m / ρ = 259200kg / 800kg/m³ = 324m³ * 1000 = 324000L;
1baril de petrol---------------------159Lpetrol
 Xbaril de petrol---------------------324000Lpetrol

X = 324000L * 1baril / 159L = 2038barili de petrol

R/S: V(titei) = 324m³
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari