Răspuns :
in 63g HNO3...1gH...14gN...48gO2
in 100g HNO3..xgH..ygN..zgO2
facand regula de 3 simpla avem:
63/100=1/x => x=100/63=1,59 H (prin aproximare)
luam iar 63/100,dar cu N..deci avem:
63/100=14/y , 63y=1400=> y=1400/63=22,22%N
si cu O2:
63/100=48/z, 63z=4800=> z=4800/63=76,2%
in 106g H3PO4...3gH..39gP..64gO2
in 100g H3PO4..xgH...ygP....zgO2
106/100=3/x, 106x=300 => x=300/106=2,83%H
106/100=39/y, 106y=3900 => y=3900/106=36,8% P
106/100=64/z , 106z=6400 => 6400/106=60,38% O2
daca te intrebi de unde am luat..63g...si 106..atunci uite:
MmolaraHNO3=63g
MmolaraH3PO4=106g. celelalte le-am scos de la masa atomica rotunjita a elementellor:
de exemplu: 14gN=masa atomica a Azotului :) sper ca ti-am fost de ajutor!
in 100g HNO3..xgH..ygN..zgO2
facand regula de 3 simpla avem:
63/100=1/x => x=100/63=1,59 H (prin aproximare)
luam iar 63/100,dar cu N..deci avem:
63/100=14/y , 63y=1400=> y=1400/63=22,22%N
si cu O2:
63/100=48/z, 63z=4800=> z=4800/63=76,2%
in 106g H3PO4...3gH..39gP..64gO2
in 100g H3PO4..xgH...ygP....zgO2
106/100=3/x, 106x=300 => x=300/106=2,83%H
106/100=39/y, 106y=3900 => y=3900/106=36,8% P
106/100=64/z , 106z=6400 => 6400/106=60,38% O2
daca te intrebi de unde am luat..63g...si 106..atunci uite:
MmolaraHNO3=63g
MmolaraH3PO4=106g. celelalte le-am scos de la masa atomica rotunjita a elementellor:
de exemplu: 14gN=masa atomica a Azotului :) sper ca ti-am fost de ajutor!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!