👤

Pentru 4 kg de capsuni si 3 kg de mere s-a platit 30 de lei.un kg de capsuni este de 3 ori mai scump decat 1 kg de mere.cat costa 1kg de capsuni si 1kg de mere?va rog frumos!!

Răspuns :

Metoda figurativa
1 kg de mere /---/    (m)
1 kg de capsuni /---/---/---/    ( c)
Reprezint grafic
4 c /---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/   
3m /---/---/---/                                     } total 30 lei
 30=suma a 15 segmente egale
 30:15=2 lei (un segment)  
 1 kg de mere +1 kg de capsuni  este cat 4 segmente
⇒ 1kg de mere+1 kg de capsuni=4*2=8 lei  
1kg de mere=2 lei
1 kg de capsuni=3*2 lei=6 lei
x=1kg capsuni
y=1 kg de mere
4x + 3y=30 lei 
x=3*y
4*3*y+3*y=30 
12y+3y=30
15y=30
y=30:15
y=2 (1 kg de mere costa 2 lei)
daca x=3*y=> x=3*2=> x=6 (1 kg de capsuni costa 6 lei)
verificare: 4*6 + 3*2 =24+6=30

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari