👤

Polimerizarea acrilonitrilului are loc cu randament de 90%.Daca din 736,11 kg de monomer s-au obtinut 530 kg de polimer, determinati puritatea monomerului.

Răspuns :

Acrilonitril: CH2=CH-CN
53n..............................53n
nCH2=CH(CN) -> (-CH2-CH(CN)-)n
x=530kg....................530kg
90/100=530/m => m=530*100/90=588,88kg
puritatea=(masa pura)*100/masa impura
puritatea=588,88*100/736,11=80%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari