👤

Nectarul de pere este vandut in baxuri de 6 cutii,a cate 150 cl fiecare.Un bax cost 72 de lei.
Calculati cati lei ar costa un litru de nectar de pere.


Răspuns :

150×6=900 cl care costa 72 lei 
pana la litru mai trebuie 100 cl
72÷9=8 lei atat costa100 cl
72+8=80 lei atat costa un litru