👤

La ce înălțime s-a găsit un elicopter cu masa 7,5 t daca energia lui potențiala s-a mărit cu 15 MJ??????

Răspuns :

m=7,5 t=7500 kg
Ep=15 MJ=15000000 J
g=10 N/kg
h=?
Ep=m·g·h
h=Ep/m·g
h=15000000 J/7500 kg·10 N/kg
h=15000000 J/75000 N
h=200 m.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari