👤

200g soluti H2SO4 de concentratie 20% reactioneaza cu BACO3.Calculati canitatea de BACO3,SAREA OBTINUTA DIN REACTIE SI CO2 degajat in reactie

Răspuns :

H2SO4 + BaCO3 --> BaSO4 + CO2 + H2O
ptr. solutia de H2SO4 : ms = 200g:  c = 20%  ⇒  md = c·ms/100 = 40g
--  reacția  ilustrată mai sus poate fi citită așa:
1mol H2SO4 reacționează cu 1mol BaCO3 și se formează 1 molBaSO4, 1 molCO2 și 1 mol H2O și poate fi interpretată astfel:
numărul de moli de H2SO4  (n H2SO4) = n BaCO3 = n BaSO4 = n CO2 = n H2O
deoarece  n = m/M ⇒
40/98 = m BaCO3 / M BaCO3 = m BaSO4 / M BaSO4 = m CO2 / M CO2  și cunoscându- se masele moleculare ale substanțelor implicate se pot calcula cantitățile acestora (masele lor)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari