Răspuns :
1 mol substanta.......................M moleculara substanta
x.............................................cantitate substanta
M Ca(OH)2 = 74
intotdeauna : n = m/M
x.............................................cantitate substanta
M Ca(OH)2 = 74
intotdeauna : n = m/M
mCa(OH)₂=200
V---nr de moli=?
V=m supra M (adica supra dar m mic sus si m mare jos :) )
V=200¹°° supra 74 ⁹=100supra 9=2,0 moli
V---nr de moli=?
V=m supra M (adica supra dar m mic sus si m mare jos :) )
V=200¹°° supra 74 ⁹=100supra 9=2,0 moli
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!