Sunt 600g solutie de concentratie 20% . se cer:
A) cantitatea de substanta dizolvata in solutie
B) cantitatea de apa din solutie
C) concentratia c1 a solutiei daca din solutia initiala se pierd 200g apa prin evaporare
PAI E FORMULA cp=md/ms x 100 cp=20% ms=600g A) 20=md/600 x 100 si se simplifica cele 2 zerouri de la 60 si de la 100 si md=3,33g B) mH2O =ms+md=600 + 3,33=63,33 si C nu il mai stiu
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!