👤

O fabrica a colectat intr-o zi 36 hectolitri de lapte.Un sfert din aceasta cantitate a fost trimisa spre vanzare la Constanta,iar restul la Bucuresti.
Cati litri de lapte s-au vandut la Bucuresti?
Va rog frumos!!!!


Răspuns :

36 hl=3600 l
3600:4=900 l la Constanta
3600-900=2700 l la Bucuresti
36hl = 3600l
Cati litri s-au dus la Constanta?
3600 : 4 = 900
Cati litri s-au vandut la Bucuresti?
3600 - 900 = 2700