👤

o ferma viticola avea in rezervoare 48 750 l de vin . intro zi sau vandut 3000 l ,i a doua zi 30 hl , iar in treia ,326 dal aflati . cati litri de vin sau vandut. cati litri de in au ramas

Răspuns :

30 hl =300 dal = 3000 l
326 dal = 3260 l

Aflam cat s-a vandut in prima, a doau si a treia zi in total astfel:
3000 l + 3000 l + 3260 l =9260 l

Aflam cat a mai ramas in ferma dupa vanzarea din cele 3 zile:
48750 l - 3000 l - 3000 l - 3260 = 39490 l (ramasi in ferma)
sau putem face direct: 48750 l - 9260 l = 39490 l