👤

Dupa scumpirea cu 10 %, pretul unui obiectiv devine 220 lei. Care a fost pretul lui initial ?

Răspuns :


x+10/100x=x-+1/10x=11x/10

11x/10=220

11x=2200

x=200

x+10 pe 100x= 220
10x+x=2200
11x=2200
x=2200 : 11
x=200 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari