nKMnO4=Cm*Vs=0,6*2=1,2moli
2moli..........................................................................5moli
2KMnO4 + 3H2SO4 -> K2SO4 + MnSO4 + 3H2O + 5[O]
1,2moli........................................................................y=?
y=1,2*5/2=3moli [O]
1mol.............................6moli
CH3-CH=CH-CH2-OH + 6[O] -> CH3-COOH + HOOC-COOH + H2O
x=?...............................3moli
x=3/6=0,5moli (A)