👤

Ma puteti ajuta si pe mine cu problema asta? 2corpuri de mase m1=200g , m2=100g.. sunt legate printr-un fir inextensibil si de masa neglijabila. Deplasarea pe planul orizontal se face cu frecare, coeficientul de frecare la alunecare fiind μ=0,2. initial sistemul se afla in repaus.
a. Determinati accelaratia sistemului
b.Calculati valoarea fortei de tensiune din fir
c. Calculati la ce interval de timp necesar corpului m1 pt a atinge viteza v=4m/s.
d. Determinati valoarea unei forte orizontale care, aplicata corpului de masa m1 , produce miscarea sistemului de corpuri cu viteza constanta de masa m1 , deplasandu-se spre stanga.


Ma Puteti Ajuta Si Pe Mine Cu Problema Asta 2corpuri De Mase M1200g M2100g Sunt Legate Printrun Fir Inextensibil Si De Masa Neglijabila Deplasarea Pe Planul Ori class=