👤

Rezolva problema: In 200 ml. de apa s-au dizolvat 40.g de sare. Determina partea de masa a sarii in solutia obtinuta.

Răspuns :

densitatea apei=masa apei/volumul apei=>masa apei = 200*1=200 g
1 g/ml este densitatea apei determinata universal.
masa solutiei = masa apa + masa sare = 40+200=240 g solutie
c%=masa sare/masa solutie *100 = 40/240*100 = 16,66% - partea de masa a sarii
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari