👤

O persoana a depus la banca o suma de 50000 lei. Dobanda bancii este de 6,5% pe an. Aflati ce suma va avea la banca acea persoana dupa un an

Răspuns :

50 000 * 6,5/100 = 3 250 lei dobanda/an
50 000 + 3 250 =  53 250 lei dupa un an 
Suma=50000-6,5%*50000=50000-6,5/100*50000=50000-6,5*500=50000-3250=46750lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari