👤

O masa m de hidrogen reactioneaza cu 2 moli de oxigen si rezulta 72g H2O(formula apei).Care este valoarea lui m?

!Aceasta intrebare contine ca si lectie REACTII CHIMIE!
P.S.Doresc sa raspunda doar ce care au facut acesta lectie!
Multumesc.


Răspuns :

2 moli de O=2x16=32 g O Suma maselor reactantilor trebuie sa fie egala cu masa molara a produsului de reactie. H2 + O2 → H20 M + 32 = 72 M=72-32=40
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari