👤

Un autoturism pleaca din localitatea A cu o viteza constanta de 60 km/h spre localitatea B. Ajungand in B se intoarce fara oprire insa cu o viteza
constanta de 40 km/h si ajunge in A dupa 5 ore de la plecare. Ce distanta este intre cele doua orase?


Răspuns :

d=distanta
d/60+d/40=5
2d+3d=600
5d=600
d=120 km


verificare
dus 120km :60 km/h=2 ore
       120km :40 km/h=3 ore
       2+3=5 ore