Un conductor rectiliniu parcurs de un curent cu intensitatea de 2 A se afla intr-un cimp magnetic omogen cu inductia de 5mT si liniile de cimp perpendiculare pe conductor.Stiind ca lungimea portiunii de conductor aflata in cimp este egala ci 11 cm,determina valoarea fortei exercitate de cimp asupra conductorului.
F=B*I*L unde I=2A B=5mT=0,005T L=11cm=0,11m Daca ai inteles discutia anterioara , stii de ce am scris asa! Inlocuiesti faci 2 inmultiri si afli F in N Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!