👤

Pentru o cantina s-au adus 3 lazi cu cate 60 kg de cartofi fiecare. Din aceasta cantitatea s-au folosita 40 kg pentru prepararea hranei din ziua aceea , iar un sfert din cantitatea ramasa s-a rezervat pentru salata orientala. Ce cantitatea de cartofi a ramas

Răspuns :

3x60=180 total
180-40=140 
140/4=35 s-a folosit la salata orientala
140-35=105 cantitatea ramasa

3x60=180 kg cantitatea adusa
180-40=140 kg cantitate ramasa
140:4=35 kg s-au folosit pentru salata
180-(40+35)=105 kg cartofi au ramas