Răspuns :
probabilitatea este de 25 % caci din 100% sunt 4 bile 100%:4%=25%
nr. cazuri favorabile=2;
nr. cazuri posibile=6⇒[1-2][1-3][1-4][2-3][3-4][2-4]
⇒P=nr. cazuri favorabile/nr. cazuri posibile
⇒P=2/6=1/3;
nr. cazuri posibile=6⇒[1-2][1-3][1-4][2-3][3-4][2-4]
⇒P=nr. cazuri favorabile/nr. cazuri posibile
⇒P=2/6=1/3;
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!