👤

Ce cantitate de azotat de sodiu corespunde la 46 g Na ?



Răspuns :

masa molara NaNO3=14+23+3*16=85 g/mol
85 g NaNO3........23 g Na
x g NaNO3.........46 g Na          x = 170 g NaNO3 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari